NA DODACÍ TERMÍNY SE MŮŽETE INFORMOVAT EMAILEM obchod@artjana.cz.
Artjánek 2015 - 9. týden

Tak a je tu poslední prádninový týden. Nějak vše rychle uteklo a my doufáme, že i těm posledním letošním artjánkovským dětem budeme moci zpříjemnit jejich volný čas. Přihlášeno je celkem šest dětí, z toho čtyři na celý týden. Mezi ně patří Mája a Sára - děvčata, která u nás byla již vloni a celý školní rok chodila pravidelně na keramiku a jiné vyrábění. Dále pak nově sourozenci Tamal a Lada. V úterý šestici doplňují naše známé - Andrejka a Terezka. Terezka má moc ráda zvířátka a baví ji např. návrhářství, je velmi kreativní, a tak si občas o sobotách spolu pěkně užíjem vyrábění z různých materiálů. Zároveň je i skvělou pomocnicí a ráda se věnuje těm mladším, když si neví rady.

První den si každý vyrobil korálkového pavoučka. Děti zaujala i má nová malá výstavka výrobků a zalíbily se jim 3D květinky. Maruška dostala nápad, že bychom mohli udělat koláž, kde by byla krasobruslařka a okolo ní právě tyhle papírové květy. Zpracovali jsme tedy obrys postavy a ostatní už vyrobil náš velký pomocník - plotr. Obrázky vypadají zajímavě. Co říkáte?

Nezapomněli jsme ani na náramky pletené metodou kumihimo a náramky tkané na brčkách. Více fotografií najdete v albu na rajčeti.
V úterý nás inspirovala Terezka. Byla s maminkou na výletě a z něj si přinesla malinké plastové drobnosti - mušličky, rybky, drahokámky, mořské koníky a zlaté kamínky. A tak mě napadlo vyrobit si inchové obrázky. Proč se tak jmenují? Název pochází z anglické měrné jednotky inch, česky palec. Tato technika není u nás tolik známá a jejím základem je obrázek skládaný z velkého množství malých obrázků, které jsou barevně sladěny.

inchový obrázekinchový obrázek

 

Tato výtvarná dílka byla velmi pracná, proto jsme rozdělili děti na dvě skupinky. Té druhé jsme dali neméně náročný úkol. Slepit z dvaceti koleček, kterým byly naperforovány tři ohyby, nádhernou plastickou kouličku. Tento nápad jsem našla na internetu a protože vím, že děti by měly velký problém s pravidelným vystřihováním, připravila jsem opět úkol pro náš řezací plotr. I když měli všichni ušetřenou práci, přesto jim slepování dalo pěkně zabrat. Ale zvládli na výbornou nebo ne?

 3D papírové koule

Starším děvčatům se moc líbí makramé náramky. Terezka i Andrejka je už zvládají, a tak si vybraly barvy provázků a k nim korálky, aby vyrobily dárky pro své maminky.

makramé

Že zažehlovací korálky děti moc baví, už dávno vím. Náhodou jsem narazila na nádherný nápad a když jej všichni uviděli, sedli ke stolu a skládali na plastové šablony budoucí držátka na brčka. Vždyť se podívejte, jsou krásné.

zažehlovací korálkyzažehlovací korálky

Tento týden děláme hodně na větších projektech. Na odregování zařazujeme i možnost jiného vyžití, hry či odpočinek. Kdo má ale chuť pořád tvořit, vždy něco najde. Může si malovat, skládat z papíru, výrábět třeba plachetnice, korálkovat apod. Prostě nuda u nás nemá šanci. Jen někdy nestíháme obsáhnout všechny šikovné ručky.

A než jsme se nadáli, týden se překlopil do druhé poloviny. Ve čtvrtek přináším dětem kulaté papírové dózy, které budeme recyklovat na obaly na tužky. Každému jsem vystřihla na válcovém tvaru obloučky u horního okraje. Tyto vystřižené části si děti polepují tvary z raznic a budou sloužit jako křídla pro budoucí sovu. Dřevěné kulaté výřezy budou pro oči a všichni mají za úkol si je obarvit fixem. Pomáhám všem s polepováním barevného papíru na povrch dózy. Nakonec tavnou pistolí lepím jednotlivé části.

doza sovadoza sova

Dopolední svačinky jsou pro děti malou přestávkou a jsou buď sladké nebo slané. Ta dnešní je opět v režii "strejdy" a má název HOUSENKA. Důkazem, že se dětem nejen líbila, ale i chutnala, byl téměř prázdný talíř.

 

Čtvrtek je také dnem, kdy je nejvyšší čas si rozhodnout o motivu na tričko. A tak každý přichází za "strejdou", který jim řeže na plotru samolepkové šablony.

Maruška si vybrala delfína, Sára kočku

 Lada motýla a Tamal tučňáka. Terezka ani Andrejka už další tričko dělat nechtěly.

V pátek bereme do rukou foukacími fixy a k dokrášlení používáme třpytivé a fluorescentní barvy, ze kterých mají všichni snad největší radost. A úplně posledním výrobkem tohoto týdne je papírový šálek. Po slepení a odekorování může sloužit jako malá krabička na drobný dárek.

papírový šálek 

Protože Andrejka byla s námi jen do čtvrtka, společné fotografování bylo už v tento den.

Hezké poslední prázdninové dny a pohodu do školních lavic Vám všem přejeme my - tedy já "teta" a "strejda".

Artjánek 2015 - 8. týden

Po úmorných horkých dnech přichází příjemné ochlazení a déšť. Jsme všichni rádi, ale hlavně naše zahrádka, která začala ztrácet  nádhernou zeleň. Tento týden jsou přihlášeny dvě dvojice sourozenců a zatím nejmladší ze všech dětí. Kuba a jeho sestra Emička, Julinka a její bratr Martínek a pětici doplňuje Verunka, které je deset let.

Čtveřice menších dětí se zná, jejich rodiny se přátelí, a tak i děti jsou pospolité. Tvoří úžasný a v dnešní době obdivuhodně tolerantní a milý kolektiv. Verunka do skupinky nádherně zapadá. Začíná týden, který je pro nás trochu neobvyklý, protože je potřeba poměnit vyrábění a hledat zábavu úměrnou věku.

Na rozkoukání zkoušíme vázu s květinami z minulého týdne. Jen s tím rozdílem, že malým dětem dáváme misto oboustranné lepenky do rukou tyčinkové lepidlo. Trochu jim pomáháme. Ovšem Julince ani Verunce není potřeba. Více fotografií na rajčeti.

Po krátkém odpočinku u her jsme se rozhodli, že děti budeme dělit na dvě skupinky. Emičku, Martínka a Kubíka jsme dali k sobě a budeme jim připravovat něco, co budou zvládat. Julinka i když je teprve předškolák, je moc šikovná a tak si bude dobře rozumět s Verunkou. A že naše rozhodnutí bylo správné, dokazují i jejich výtvory. První den jsme starším nabídly opět kumihimo - splétané voskované provázky.

Aby nebylo Emičce líto, že nemá náramek, Julinka jí pomáhá přehazovat šňůrky na kolečku. Kluci dostávají na vybarvení papírové auto. Pracují se "strejdou", který jim je vystřihne a pomůže slepit. Verunka je hbitá, ráda by vyzkoušela něco jiného. Ukázala jsem jí zaplétání korálků do uzlíků. Vznikl náramek.

Dalším výrobkem byla společná práce na malinké papírové dárkové krabičce. Byla už vyřezána naším plotrem a připravena k naohýbání a slepení. 3D květina je lepená oboustrannou lepicí páskou a dozdobena tekutými třpytkami a mašličkou.

Na druhý den jsem si pro menší připravila autíčko z roličky od toaletního papíru. A protože mám k dispozici různé druhy dřevěných výřezů, kombinuji a vymýšlím. Dětem jsem dala nejdříve vybrat motiv z balicího papíru a pak z něj vystřihla obdélník, kterým jsem roličku obalila. Každému dávám dřevěný ovál, větší kolečko a dva malé oválky a nakonec čtyři větší a čtyři menší kolečka. Mají za úkol vše vybarvit fixem. Do roličky děrovačkou dělám dírky, kterými protáhnu dřevěné špejle jako osičky kol. Vše pak lepím tavicí pistolí. Děti mi podávají vybrané korálky a Emička ještě kytičky, abych je také přilepila na malá autíčka.

A aby měla po čem jezdit, vzala jsem dvě veliké čtvrtky a načtrtla cesty. Děti si fixem podle fantazie domalovávaly prázdný prostor.

Další připravenou zábavou byly zažehlovací korálky. Poohlédla jsem se po internetu a připravila dětem schémata. Julinka a Verunka skládaly obrázkové přívěsky skoro celý den.

 

Ale když uviděly pavoučky, rozhodly se rychle dokončit rozdělané přívěsky. "Strejda" se nabídl, že jim ukáže, jak na ně. A co teprve pavučina - z té bylo velké nadšení!

Na středu jsem si pro menší připravila sovičku. Z barevného tvrdšího papíru vyrobila roličky a nahoře ohnula, aby vznikla ouška. Z dřevěných výřezů jsou oči, křídla a nožičky. Některé z nich si děti vybarvily fixy a ostatní olepily papírovými květinkami z razniček. Zobáček jsem vystřihla ze žlutého papíru. Střapečky na ouškách tvoří mašličky, řasy jsou z kousků bavlnek. Tak, co jim říkáte?

Julince a Verunce se líbila beruška z korálků. Připravila jsem jim nákres a pak už jen navlékaly. Máte-li také chuť, vyrobte si ji také .

       

Obě děvčata se do korálků zamilovala. Očarovaly je natolik, že jsme je nemohli odtrhnout. Nejvíce je bavily květinky a motýlci. "Malým odskočením" od nich a příjemnou změnou byly pro ně náramky na brčkách, které vznikaly v rekordním počtu. Na fotografiích je Verunčin motýlek a Julinčina ozdobená ručka. 

Jakmile těm mladším něco nešlo, hned se jala Julinka či Verunka pomáhat. No, jedním slovem úžasné děti. Nejen Emička, Martínek a Kuba jsou velmi tvořiví. A tak bylo třeba neustále hledat něco, co je zabaví a přinese jim radost.

Přichází na řadu další papírová taštička, papírový ptáček, přívěšky, omalované postavičky na papíře s dírkami pro prstíky, ale také dřevění motýlci nebo třeba papírový zelený dráček jako prstová loutka - viz foto.

Aby si i "prckové", mmj. tak jim říkají maminky, vyzkoušeli také něco z korálků, mají za úkol vyrobit housenku. Na přehnutý drát navlékají dřevěné korálky od nejmenšího po největší a vzniká jim housenka. Na rozdvojené konce přidávají malinké korálky jako oči a konce tykadel. A aby se housenka měla kam schovat, dostala list a na něj si děti přilepily stříšku a nezapomněly ještě dozdobit papírovými květinkami.

Týden utíká jako voda. Je tu pátek a s ním i malování na trika. Opět jsme použili foukací fixy, třpytivé a fluorescentní barvy na textil.

Julinka si vybrala kočičku, Emička koníčka

Kubík a Martínek pejska

a Verunka delfína.

Mezi malováním si "strejda" odběhl, aby připravil kreativní svačinku. Zkusil rajčatové berušky. Jsou hezoučké, ovšem sníst je musel sám. Děti prostě rajčátka nepapaly. Nevadí, snad alespoň potěšily a inspirovaly.

Nakonec jsme stihly ještě berušky, které mmj. najdete i v naší nabídce, a pak už jen společné foto.

Děkujeme za příjemně strávený týden a doufáme, že srdíčko, které teď máte na pravém místě, vám zůstane.

Pa, pa a hezký zbytek prázdnin. Více fotografií najdete TADY.

Artjánek 2015 - 7. týden

Tolik jsme se ještě neohřáli jako letošní léto. Voda je blahodárná a jediná možnost, jak zchladit tělo a uhasit žízeň. Děti se radují, my starší už tolik ne. Ale protože naše dílnička je umístěna v přízemí, nemáme tam tak velké horko. Tento týden je trochu jiný zejména tím, že jsme poprvé ve větším počtu. Je nás totiž sedm, ale jen na dva dny.
Skupinku tvoří děvčata, která už u nás byla - Lucinka a Stázka, dále pak nově - Kačka, Valentýnka, Majda a Týnka. Patří  k nim i Melinka, které je už jedenáct a která po celý týden byla mojí pravou rukou.

 

Protože je nás hodně, připravila jsem na první dopoledne společné vyrábění. Úkolem bylo z razniček na papír vybrat a zkombinovat tvary tak, aby květy působily plastickým dojmem a zároveň spolu ladily. Aby bylo možné tohoto efektu docílit, je potřeba použít oboustrannou samolepící pásku o tloušťce cca 1,5 mm. Děti si mohly vybrat různé barevné papíry a měly k dispozici i korálky, které lepily Herkulem. Moc je tento typ tvoření bavil a tak koláže vypadají moc hezky. Vždyť posuďte sami.
Všechny fotografie najdete ve fotogalerii na rajčeti.

květiny ve váze papírové květy ve váze

Protože Kačenka a Valentýnka jsou s námi jen do úterka, snažíme se nejen jim nabízet nejzajímavější tvůrčí nápady právě na začátku týdne. Opět vítězí pletený náramek z provázků metodou kumihimo, pavoučci a pavučiny. Tentokrát jsem dětem navrhla, aby si  šňůrky upletly o něco delší, že z nich uděláme náhrdelníky. Tak je slyším: "Jé, tak tohle mě baví!" Opravdu až někdy neúnavně a stále dokola žadoní: "Teto, teto, dáš mi ještě provázky?!

kumihimo náhrdelník kumihimo náhrdelník

Do sady si k nim děvčata vyrobila i náramky. Napadlo mne je ukončit jiným způsobem - očkem a na zauzlíkované konce navléci blýskavé korálky.

Ve středu sice dvě děvčata ubyla, ale ihned je jedno místečko zaplněno další natěšenou tvůrčí holčičkou - Terezkou, která je u nás opravdu často a je zároveň Melinčinou kamarádkou. Obě jsou moc šikovné a tak mi napadlo, ukázat jim nějaké uzlíkování. Makramé náramky byly tím pravým potěšením. Nakonec se přidala i Majda a její zručné ručky, které tuto techniku také zvládly.

makramé makramé

Ti menší, neméně šikovní. se vrhají do výroby pavoučků. Nové barevné kombinace vznikají se "strejdou", který je pořád po ruce a pomáhá, kde se dá. Chvíli je hasičem žízně, chvíli pomáhá druhé skupince a nebo stoji u dětí, řádících v bazénu. Jen kdyby ho tento týden netrápila rýma.

korálkoví pavoučci

Abych trochu obměnila nabídku pro děti, připravila jsem pro ně malinkou taštičku na drobný dáreček, kterou nám podle mého grafického zpracování vyřezal náš plotr. Stačilo jen naohýbat a slepit. Květinky oboustrannou lepicí páskou, mašličky a korálky tavnou pistolí.

Sotva jsme jeden výrobek dokončili, už už nové ptaní: "Teto, co budeme vyrábět teď? Někdy jsem těm rozzářeným očkám nebyla schopna odpovědět. Připadala jsem si jako chobotnice, která má ale jen dvě chapadla. Byli i tací, kteříí nechtěli ani do bazénu jen proto, že by přišli o tvoření. Mezi ně patřila zejména Melinka, částečně i Majda.
Jeden úžasný výrok při vyzvedávání dětí a zazvonění některé z maminek byl: "Ať to nejsem já!" Patřil opět Melče. No, prostě, některé děti jsou tvořivé a tvořivými zůstanou a to je přece dobře.

Ve čtvrtek je pro zdatnější připravena náročnější dárková papírová ozdobná kabelka. Melča, Terezka v růžové a druhý den i Majda ve fialové barvě.
.............

Pokračování strýčkových kreativních svačinek ála švédský stůl je tu. Tentokráte malí ptáčci z vajíček. Holky jásaly. A tak jsem si je i vyfotila.

Melinka ve středu projevila zájem o navlékání korálků do tvaru kytičky zatímco Terezka, která je tu první den, zkouší pletení náramku. Ostatní tak trochu tančí a hrají si na koberci. Pak si je ale zavolá "strejda" a jdou tetovat.

korálková květina

Ve volných chvílích nezapomínáme na zpívání. Hodně nás baví naše Artjánkovská písnička a pak Tři čuníci. Hodiny utíkají, jak o závod. Čtvrtek je dnem, kdy dopoledne rychle dokončujeme vše z korálků a uklízíme stůl, abychom se mohli dát do keramiky. Všichni se těší. A protože tento den je nás jen pět, můžeme začít všichni najednou. Zvítězily keramické nádobky ve tvaru zvířátek. Vymodelovali jsme čtyři kočičky a jednu králičí holčičku. Ve zbytku dne se pak děti vyřádily v bazénu.

Tento den byl také dnem příprav na malování triček. Zvířátka mají děti rády a tak si z nepřeberného množství vybraly:

Melinka - králíčka, Stázka - koníčka,

 

 Týnka delfína, Majda morče,

Lucka ani Terezka neměly trička, ale polštářky. A tak tedy rys a sova. Terezka ovšem nepoužila šablonu.

Opět jsme nezapomněli na fluorescetní barvy. V pátek si děvčata stihla vyrobit ještě pár drobností. Někdo škrabošku, někdo dřevěný přívěsek, starší děvčata měla připravenou docela náročnou krabičku a skleničky omotávané provázkem. Terezka nakonec stihla i kumihimo klíčenku.

No a teď už jen loučení. Škoda, bude se mi stýskat. Hezký zbytek prázdnin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Artjánek 2015 - 6. týden

Předpověď počasí je jako ohraná gramofonová deska. Stále stejná písnička - horko, teploty přesahující 30 i 35 stupňů. No, snad k nám bude osud milosrdný a zvládneme nezvyklé léto. Jsme tu přece, abychom zahnali nudu a ukázali, co naše ručičky umí. A že opravdu umí, se můžete přesvědčit nejen v tomto článku, ale i ve fotogalerii na rajčeti.

Naši skupinku tvoří šest děti - z nich čtyři, které už u nás byly - Adrejka, Viktor s mladší sestrou Markétou a Jakub. Nově Janička - kamarádka Andrejky a Nikolka, která se přátelí s Markétkou. První den je jako vždy o povídání si, zpívání a hlavně o vyrábění.
Protože tyhle děti měly opravdu hodně chuti do tvoření, zvolili jsme pro začátek z našeho plotru vyřezané dárkové krabičky. Po slepení si je všichni mohli ozdobit samolepkami, kresbičkami či 3D květinkami z razniček.

Prostě fantazii se meze nekladou a jak vidíte, jedno srdíčko je opravdu jiné - usmívá se.

Mezi dětmi jsou rozdíly nejen věkové, ale i zájmové. A je jasné, že kluky nebudou bavit kabelky. Přesto jsme našli něco, co přilákalo všechny. Byly to osvědčené náramky na brčkách, ale i splétané voskované provázky na papírovém kolečku technikou kumihimo. Oba druhy jsou letos  mezi dětmi favority. Vyráběly je pro sebe, pro rodiče, pro kamarádky. No prostě pořád někdo běhal, abych mu pomohla zauzlíkovat nebo na pletené nasadila kovové koncovky a zapínání.

Než jsem všechny oběhla, bylo poledne - čas oběda. Dnes bramborová kaše a kuřecí nugetky a čerstvá zelenina. Zatímco si všichni pochutnávají, přemýšlím, do čeho se dáme.

Návrh zněl: "korálkový pavouček." Všichni zajásali. No a když uviděli, že pavoučkovi jde udělat i pavučinu, byli ještě šťastnější.

Jen Kuba je trochu nejistý. Tento klidný a šikovný klučina má zálibu ve starých autech. Našla jsem mu tedy vystřihovánku, kterou si i omaloval a slepil. Bavila ho i dřevěná slepovánka buldozer z mojí dílny.  "Strejda" navigoval a Jakub byl spokojený.

Protože korálkování zaujalo nejvíce Andrejku a Janičku, hledala jsem něco jednoduchého. Našla jsem motýlka, kterého jsem trochu upravila. Je navlékán vcelku na tenký drátek. Mezitím, co je u ostatních stále velký zájem o pletení náramků, Ája a Janička jsou stále očarované korálky. Hledám ve svých uložených inspiracích nějaké nápady. Nakonec zvítězila kytička. Stála je hodně času zejména při počítání a navlékání korálků pro jednotlivé okvětní lístky. Ale jejich trpělivost se vyplatila. Nuže, pokochejte se! Samozřejmě, že kompletace a omotání zelené papírové pásky na stonek bylo v mých rukou.

korálkový motýl

Skládám vám poklonu. Jste šikulky! Ve chvílích, kdy děvčata potřebovala trochu změnu nebo odreagování, ráda vymalovávala. Obrázky byly na jejich přání. Navrhla jsem, že je můžeme stuhou proplést a ozdobit zavázanou mašličkou a vytvořit tím malou knížku. Ani jsem se nemusela ptát na odpověď. Zajásala.

V tomto týdnu má narozeniny Janička. Takže výroba pompónů a oslava. Nikdo nezapomněl popřát. Na fotce ji vidíte, když si rozbaluje dárek. Radostný výraz, když spatřila blýskavé srdíčkové korálky, byl důkazem spokojenosti.

 

Že každý jsme jiný, je stará pravda. A tak občas je problém, čím některého Artjánka zabavit. Ale pak jsou děti, které se nadchnou snad pro vše. A mezi ně patří malá Nikolka. Nebýt jí, asi by se u nás její kamarádce Markétce tolik nelíbilo. Vodily se za ruce a všechno dělaly spolu.

Dalším takovým návrhem pro šikovné ručičky byla květina vytvořená z papírových plat na vajíčka. Vystřižením dvou políček, jejich omalováním a následným slepením vznikne květ. Ten pak lze dále dozdobit. My jsme barvili metalickými temperami a doprostřed jsme lepili květinku vyraženou z barevného papíru a na ni třpytivý korálek. Zespoda pak tavnou pistolí do špejle zapíchnutý zelený korálek ve tvaru zvonku.

Kdo měl chuť,  mohl si udělat i vázičku z roličky od toaletního papíru. Byla potažena samolepící tapetou a dno tvořilo dřevěné kolečko. Samozřejmě celé dozdobené zelenou thújí, peříčky, kokosovým vláknem a mašličkami.

A abychom zahnali nudu i Jakubovi, hledala jsem pro něj inspiraci. Nakonec rozhodl obrázek, na kterém byla papírová malá stavba pro drobná autíčka. Do všeho se parádně opřel "strejda". Vzal krabice různých velikostí, nůž a tavnou pistoli a "začaly se dít věci!" Po slepení si  natěšený Jakub natřel bílou barvou a po zaschnutí dostal za úkol vymyslet nápisy. Značky a semafory nesměly chybět. Připravila jsem mu z omalovánek na danou velikost šablonky. Ty si vymaloval, vystříhl a nalepil na špejličky, které zapíchl do dřevěných koleček. Dílko málem neprošlo dveřmi. Ale ta radost!

Tak takhle je "strejda" kreativní. Múzy ho nějak pořád obletují. A aby ještě ukázal, co umí, vytvořil dětem MYŠÍ SNĚM. Svačinku ála švédský stůl.

Ve čtvrtek jsme začali připravovat šablony na trička. Děti si vybraly z různých obrázků a my jim pak připravili na plotru samolepící šablony.

Foukacími fixy si děti vyplnily plochu a já jim ji okonturovala. Každý měl i možnost zvolit něco, co bude na tričku fluorescentní barvičkou. Z té měly děti snad největší radost. Když byla trička suchá, běhaly pořád někam do tmy, aby se přesvědčily, jak září.

Tak a tady si můžete prohlédnout naše výtvory.

Andejka si zvolila koně a zapadající slunce, které je namalované tou kouzelnou barvičkou. U Janičky vyhrála lvice a zářivé oči.

Nikolce se moc líbil delfín. Přikreslila jsem mu gejzír modrou fluorescentní barvou. A aby nebylo Markétce líto, udělali jsme velrybě bublinky.

Jakub - milovník starých aut - si zvolil Chevrolet z roku 1955. Viktor žraloka. A protože bylo horko, dílka rychle zasychala. Tak, co? Budete pózovat? Více fotografií najdete v albu na rajčeti.

Poslední chvilky patřily zpívání naší písničky a hrám. Ještě společné foto a je tu zase konec týdne. Všem hezký zbytek prázdnin a bezstarostnou dovolenou.

 

Artjánek 2015 - 5. týden

Již od čtvrtka minulého týdne se nám ochladilo. Prostě pranostika "SVATÁ ANNA - CHLADNA ZRÁNA" se potvrdila. Ovšem ochladilo se i ve dne. Ale nám nevadí, my se přece umíme zabavit. Jsme čtyři - Eliška, Janička, Zuzanka a Honzík. Rozverné děti - smíšci vždy a při každé situaci. Děti, co mají srdce na pravém místě. Honzíka už známe, chodí na keramiku od loňského roku. Děvčata jsou u nás poprvé.

Jako každé pondělní ráno jsme všechny děti přivítali a pověděli si důležité věci. A pak se dali do prvního výrobku. Byla jím dárková srdíčková krabička a pompony.

Když uviděli náramek tkaný na brčkách, který jsem jim ukázala na fotografiích, všichni se rozhodli, že si jej vyrobí také. Tentokrát měli na výběr o dvě barvy navíc. V galanterii mi padla do oka zářivě zelená a zářivě růžová. Nadšené děti si náramky zkoušely vyrábět i doma.

Děvčata také zaujala psaníčková kabelka. Trochu zápasila s razničkami, které zdobily kraj. Nešlo jim totiž navazovat vzor. Ale nakonec zvládla. Kabelku rozzářily plastové květinky a barevné stužky.

papírová kabelka 

Pak jsem dětem navrhla výrobu pavoučků. Moc se jim líbili. Protože jsem dokoupila další korálky, měly na výběr z více barev. A tak vznikli zelený, modročervený a dva modří. A protože děti napadlo, že by mohli mít i pavučinu, vyrobili jsme ji ze tří špejlí a omotané příze.

korálkový pavouček
pavouček korálkový

Od pondělí děvčata žadonila o keramiku. Ve středu jsme tedy připravili stůl na modelování. Protože keramická hmota byla pro některé z nich novinkou, bylo potřeba si o hlíně trochu povídat. Přidal se k nám i Honzík. Zvolila jsem tedy pro začátek vzorování krajkou na vyválenou placku, kterou pak děti upravily do tvaru misky. A pak jsme do rohu modelovali ptáčky. Naučily se tak z kuličky a jejího dalšího tvarování vymodelovat všechny jeho části. A nakonec na dokrášlení jsem jim půjčila vykrajovátko s texturou. Každý si tedy vykrojil několik lístků a přilepením naaranžoval na misku.

miska keramika

Keramika bavila hlavně holčiny. Zatímco si Eliška, Janička a Zuzanka vyrobily ještě ptačí hnízdečko, Honzík se rozhodl, že se dá do skládání ze zažehlovacích korálků. Na obrázku vidíte jeho přívěsky.

zažehlovací korálky

Protože i ve čtvrtek byl zájem o hliněné vyrábění. Našla jsem inspiraci - sovu. Vše se zdálo být velmi jednoduché. Základem bylo vykrojené kolečko. Přehnutím zprava a zleva bylo třeba vytvarovat křídla a přehnutá horní část dolů měla vytvořit hlava s očima a ušima. Zobáček je modelován z kousku hlíny a přilepen pod oči.
Tvarování uší bylo pro všechny náročné. Nakonec nás výroba těchto několika malých soviček zabavila na celé dopoledne. A jak tak vzníkaly různé sovičkové obličeje a tvary, užili jsme si u nich hodně legrace.

sovičky keramika

Protože Honzík se k nám nepřipojil, vymyslela jsem pro něj pletený náramek z provázků technikou kumihimo. Moc ho takové věci baví. A tak jsem pomocí "cédéčka" namalovala na karton kolečko a nastřihla kraje - každou osminku. Uprostřed jsem udělala dírku. Kumihimo je podle Wikipedie technika stará 2000 let. Vymyslela jsem pro něj velmi jednoduchý vzor. Ze sedmi pramenů voskovaného provázku různých barev si vyrobil náramek pro sebe a pak s jinými barvami druhý den i pro maminku.

kumihimo

Ke slovu se dostalo i tetování, kterému jsme začali říkat "strejdování" A víte proč? No, protože se nevyrábělo s tetou, ale se strejdou . Opět stejné jako v minulém týdnu - speciálními fixy vybarvené a pak nalepené na kůži.

Čtvrtek jsme kromě keramiky věnovali vyrábění dalších drobností. Pískem sypané dřevěné výřezy ptáčků, dozdobené mašličkou a květinkou. I přívěskové tvary soviček, květinek či koleček děti moc bavily.

ptáčci zdobení pískempřívěškové drobnosti

A než jsme se nadáli byl tu pátek. Od rána jsme všichni natěšení na omalovávání triček. Metoda foukacími fixy z minulého týdne se mne zdála jako optimální. Každý si mohl vybrat svoje oblíbené zvířátko. My jsme jej v grafickém programu upravili tak, aby nám plotr vyřezal ze samolepky obrys. Pak už jen nalepit a začít foukat. Eliška si vybrala želvu, Zuzanka morčátko, Janička své oblíbené zvířátko, které chová doma - osmáka degu a Honzík měl zájem o žraloka.

Tak se podívejte, jak naše dílka dopladla. Děti foukaly o "stošest". Já pak domalovávala drobnosti - oči a kontury. Také jsem jim fixem připravovala políčka na vybarvení zářivou barvičkou - např. květiny ap.

želvadegu

A než trička doschla venku na sluníčku, ještě jsme si zazpívaly.

Ale abychom nezapomněli! Společné foto! Hurá ven a k rybníčku. A jsme všichni i "strejda".

Děkujeme za smíchem okořeněný týden a přejeme krásné prázdniny. Doufám, že na nás nezapomenete.
Více fotografií z tohoto týdne najdete v albu na rajčeti.

 

 

 

Artjánek 2015 - 4. týden

"Bylo léto, horké léto, tak jak léto má být" se zpívá v jedné staré písničce. A nám opravdu horko bylo. Nový týden a v něm šest bezvadných dětí. Sourozenci Verunka a Pavlínka a jejich nerozlučné kamarádky Barunka a Kačenka - mimochodem tahle děvčata už u nás byla vloni - a k nim nové děti sourozenci Jára a Leuška. A všichni dohromady skvělá parta dětí, která se přátelí. Kdyby bylo mezi dětmi tolik dobrého, jako je právě mezi těmito šesti, mnohým učitelům by se ulevilo. Jsou jako velká rodina, pomáhají si a mají mezi sebou moc hezké vztahy.

 

A co jsme celý týden dělali? No, parádní věci! Kromě zpívání, koupání a hraní, samozřejmě hodně vyrábění. V pondělí jsme zkusili dřevěné klíčenky zdobené třpytkami a srdíčkovou krabičku na dárek. Ještě, že máme po ruce "strejdu" Vláďu. Jinak bych se potřebovala chvílemi překouzlit na chobotnici.

Tohle děti bavilo, ale protože z loňska vím, že jsou trpělivé a šikovné, hledala jsem tedy něco pro ně neokoukaného. KORÁLKY!!! Zaujaly je natolik, že jsme v korálkovém mámení vydrželi téměř tři dny. První výtvor byla korálková květina. Zvládli ji všichni, i když je pravdou, že zakončování bylo vždy na mně.

květiny
Pak mě napadlo zkusit s nimi pavoučky Štěstíky. Chvilku mi dalo práci najít k sobě ty správně tvary, barvy a velikosti, ale nakonec koukněte. Těch se přeci nemůže nikdo bát...

pavoučci

Další den byl opět ve znamení navlékání. Tentokrát z korálků dvoudírkových. Vznikly jednoduché a hezké šperky. Samozřejmě že zapošívání a nasazení zakončovacích dílů bylo v mých rukách. Nikdo by neřekl, že se jediný klučina mezi tolika děvčaty nebude nudit. Byl nejrychlejší ze všech a práce mu šla pěkně od ruky. A tak vyrobil náramek pro maminku i pro svou mladší sestřičku k narozeninám a i několik květinek. Mamince pak druhý den Jára vytvořil do soupravy i náušnice.

náušnice

Další příjemnou zábavou bylo tetování. Speciálními fixy si je děti vybarvily a pak zvlhčeným ubrouskem nalepily na ruce. Více fotografií najdete v albu na rajčeti.

Čtvrtek byl ve znamení oslavy. Holčička Lea měla narozeniny. A tak jsme se nejdříve dali do vyrábění ozdobných pomponů z hedvábného papíru. Vznikly nám krásné velké barevné koule, no radost pohledět! Děti skládaly a stříhaly. Každý si vyrobil dva. Všechny jsme pak zavěsili na provázek do herny. Pokračovali jsme výrobou párty-čepiček z tvrdé čtvrtky, které byly ozdobeny  samolepkami s různými motivy zvířátek nebo hvězdiček. No já i "strejda" jsme měli plné ruce práce. Ale spokojené děti nám byly odměnou.

A protože žádná oslava nemůže být bez dortu, upekla jsem takový malý rychlý. Leuška přinesla dětem medovník. Všichni jsme ji popřáli a pak si sedli ke stolu a ochutnávali dobroty.

A k oslavě patří i balonky. Koupili jsme takové ty žížalkové, ze kterých jdou tvarovat zvířátka. Ty jsem nějak nestačila vyfotit. Několik jich prasklo už při výrobě a zbylé si odnesly děti domů.
Že výtvarno zasáhlo i do jídla se můžete přesvědčit sami. "Strejda" je kreativní. Jeho svačinkové postavičky jsou parádní.

Venkovní teplota se šplhala stále výš a výše. A tak ochlazování v bazénu bylo pro nás pro všechny úlevou. Dováděli jsme, hráli si nebo cvičili ve vodě. Vymyslela jsem hru na rybičku a pak na žraloka. Ta děti moc bavila - měly dotknutím ramene chytit někoho a předat mu žraločí moc.

Ve čtvrtek jsme stihli opravdu mnoho. Krom pomponů, čepiček, dodělávání korálkových výrobků, tvarování z balonků, oslavu a nakonec došlo i na vyrábění z keramické hmoty. Ti nejmladší měli chuť si vyrobit něco sami. A tak vzniklo pár drobnůstek pro jejich potěšení.

 

Ovšem zručného Járu jsem si vzala k sobě a navrhla mu výrobu nádobky. Přesně jsem zadávala pokyny a kontrolovala, navigovala a ukazovala, chvílemi i pomáhala. I když Jára nemá žádné zvláštní zkušenosti s keramickou hmotou, narodil se mu parádní KOCOUR BÁRT vypadá úžasné, co říkáte?

Nějak nám dny utíkaly a než jsme se nadáli, byl tu pátek. Během celého týdne jsme trénovali naši Hymničku Artjánků. Občas jsem dokonce zaslechla, jak si ji děti pobroukávají a nakonec jsme ji zazpívali maminkám při rozloučení v pátek odpoledne. Byl to pro mnohé zážitek. Omluvte, prosím, sníženou kvalitu videa. Děkujeme.

 ZPÍVÁME SI HYMNIČKU

V pátek hned po ránu jsem i já měla moc krásné a dojemné poděkování od všech dětí. Přišly totiž většinou s nějakým dárečkem a dokonce i s básničkou, kterou si Verunka sama vymyslela. Když ji spolu s Pavlínkou recitovaly, moje oči zjihly. No, tak to jsem nečekala! Básničku jsem si napsala a schovala. Ještě jednou všem moooooooc děkuji. Bylo nám s vámi dobře. Alespoň víme, že nejsme na tomhle světě snad tak zbyteční.

Tak a teď ještě honem k pátečním výtvorům. "Strejda" se postaral o přípravu samolepkových šablon zvířátek, které si vybraly děti jako motivy na svá trička či polštářky. Já pak s ostatními se dala do keramiky. A protože zaujal kocour Bárt z předešlého dne, dohodla jsem se s každým na nějakém zvířátku ve stejném stylu. Vznikl tak králíček, kočička a pejsek. Pak jsme usedli na zem a začali jeden po druhém omalovávat trika a polštářky.

Na připravené textilie se samolepkami šablon si každý prostor vybarvil foukacími fixy. Pak jsme šablonky sloupli a já dětem dodělala kontury, kočičce obličej. Pak vzaly děti opět do ruky foukací fixy a dodělaly si pozadí. Vznikla snad zatím nejkrásnější trička, co jsme kdy dělali. Na některé části jsme použili i barvičky co září ve tmě. Např. oči u všech vybraných motivů a také žraločí tlapy.

 

 

 Posmutnělé děti si pomalu balily věci a připravovaly se na rozloučení. Podali jsme si ruce a slíbili, že za rok se uvidíme zas.
 Nikdo ale neušel společnému focení.

       

 Bylo vás šest, ale byli jste úžasní aneb ZABAVENÉ DÍTĚ NIKDY NEZLOBÍ. Hezké prázdniny!

 

 

Artjánek 2015 - 3. týden

Týden začíná chladnějším pondělím a my všichni jsme rádi. Je nás šest dětí - Amálka, Emička, Terezka, Kristýnka, Honzík a Martínek.

hrnečky se jmény

Na pomoc si bereme tetu Péťu, která si na první dopoledne připravila ježčí téma. Povídání, hry a nakonec pro všechny úkol - vystřihnout, ozdobit či vybarvit svého ježečka. Nezapomněli jsme ani na zpívání. Teta děti naučila hezkou písničku na téma prázdniny.

ježekježek

Odpoledne si děvčata hrála v domečcích, ale Honzíka tím nenadchla. Až neúnavně tvořivého šikulu jsme potřebovali zabavit. Navrhla jsem mu tkaní náramku na brčkách. Vznikl melírovaný náramek a protože byl klučičí, zůstal bez ozdůbek.

náramek tkaný na brčkách

Druhé dopoledne si opět děti vyhrály s tetou. Čekala je také první sloka nové písničky - Hymnička Artjánků. Zpívání je docela bavilo.

No, Artjánci jsou prostě kutilové! Dalším naším výrobkem byly plachetničky. Pestré barvičky a lesklé doplňky - přesně tyhle věci děti milují.

Hodiny běžely, dny utíkaly. Děti byly občas rozverné, ale vyrábění bylo jejich doménou. Neúnavný Honzík měl vždy náskok. A vůbec mu nevadilo, že je kluk. Byl trpělivý a korálky ho natolik zaujaly, že si během týdne vyrobil 2 kytičky.
Nejmladší Kristýnka byla také moc šikovná. Velmi ráda si sedala na můj klín a tak jsme vyráběly spolu. Navlékání podle mého navigování jí šlo velmi dobře. Vždyť se podívejte - na obrázku je její korálková hvězdička.
korálková hvězdičkapapírová kabelka

Spolu jsme vyrobily i jednoduchou psaníčkovou kabeličku. I ostatní děvčata spokojeně tvořila tento módní doplněk. Razničkování a lepení srdíček, která se třpytila, bylo prostě parádní.

Kluci byli každý den o více jak hodinu déle než ostatní a tak bylo potřeba vymýšlet další zábavu. Moje dřevěné slepovánky byly jednou z nich. Na obrázku vidíte Honzíkova pejska a Martinova ptáčka.


pejsek                           pták

Výroba třpytivých kytičkových přívěsků byla tím pravým pro děti. Nadchla a já měla velkou radost. Najdete ji také v naší nabídce - levé menu - TVARY- VÝŘEZY.
A co taková bambulka? A když je ještě máčená ve zlaté temperové barvě. Obrázek je důkazem, že motání nikoho neodradilo a výsledek překvapil.
přívěsek kytičkabambul
Po chladnějších dnech opět ve čtvrtek nastalo vedro. Holky i kluci od rána pořád škemrali o koupání v bazénu. Že voda je prostě živel, se můžete přesvědčit na fotografiích na rajčeti, kde najdete mnoho dalších z tohoto týdne.

Náramky a na nich nalepené květinky nosili všichni pořád na rukou. Chvilku vždy trvalo, než správně pochopili, jak proplétat mezi brčky, ale pak už to byla hračka. Dokončení pak bylo na mně.
Kdo měl zájem, mohl si udělat i dřevěného ptáčka, mimo jiné najdete jej v rubrice KREATIVNÍ SADY.

ptáček

Zkusili jsme na nanesené lepidlo sypat barevné písky nebo omotávat melírovanou vlnou. Obojí vypadá zajímavě.


                              

Týden se chýlil ke konci. Nedočkavě děti čekaly až si budou moci pomalovat trika. Když jsem řekla, že mám barvičky, které jim budou ve tmě zářit, byly nadšené. Připravili jsme pro ně samolepky jako šablony a pak už jen každému z nich pomoci. Obrysy a jméno jsem dětem nakreslila.

A pak už jen společné foto a třeba někdy nashledanou!

Artjánek 2015 - 2. týden

Týden, zkrácený o pondělí, byl pohodový. Přihlášena byla pouze dvě děvčata - kamarádky ze školy. Terezka, která k nám chodí velmi často a Nelinka, která je u nás poprvé.

V úterý jsme si sedly s děvčaty ke korálkům a vytvořily jednoduché, ale moc hezké květinky. Pak nás čekal oběd venku na terase. Ale protože bylo veliké horko, hned po jídle jsme pospíchaly do chládku - tedy do dílničky, kde jsme se daly do dalšího vyrábění. Vznikla něžná dívčí plavidla.

 Ve středu jsme se domluvily, že si vyrobíme něco z keramiky. Vlevo keramická kočka na pastelky a srdíčková nádobka.

Děvčatům šla práce od ruky, daly jsme se tedy i do papírové kabelky. Připravila jsem jim střih z velké bílé čtvrtky, Nelinku i Terezku moc baví vyrábění módních doplňků a tak hned po vystřižení přemýšlely, jak si ji ozdobí. Pomohla jsem jim s lepením a výběrem. A jak naše dílka dopadla? No, podívejte! Vlevo Nelinky a vpravo Terezky.

papírová kabelkapapírová kabelka

Čtvrtek byl takový trochu disneyovský. Děvčatům se zalíbila panenka, která byla ve stylu Minnie. A tak se rozhodla, že pro ni vyrobí malý šatník a nějaké drobnůstky do něj. Lepením korálků vznikaly lahvičky jako parfém a spousta jiných drobností. mezi nimi i přívěsky.

V pátek byl poslední den, ale my jsme se opravdu nenudily. Než přijela ráno Nelinka, stihla Terezka vyrobit bílý náramek, který tkala na brčkách. Tenhle supernápad jsem našla někde na interntetu a je velmi jednoduchý.

tkaný náramek brčkamalované triko

Stihly jsme i ozdobit Nelinčino triko pomocí mých razítek a také listů, které jsme nasbíraly na zahradě. Pak už jsme jen fixou domalovávaly drobnosti - hřívu, oko, kopyta, trsy trávy a kontury.

jídlo na táboře 

Po dobré práci je - jak se říká - dobré se dobře najíst. A tak dnes domácí palačinkové tortily, smažené malé řízečky, kečup a spousty čerstvé zeleniny. Jen se podívejte! No, nedělají se jim boule za ušima?

A protože se den pomalu chýlil ke konci a i jejich pobyt u nás, připravila jsem pro ně poslední výrobek. Měly za úkol pomocí barevných papírů, raznic, třpytivých kamínků, barevných písků a jiných ozdob obléct modelku. Tento připravený dřevěný výřez je v naší nabídce a patří mezi momentální novinky, které máme na stránkách. Mimo jiné je ve dvou velikostech - výška 20 cm a 30 cm.

Tak a takhle dopadly postavičky. Jen už nezbyl čas, abychom jim udělaly účes z ovčího rouna. No, nevadí. Jsou krásné i tak.

Tak děvčata, ještě společné foto a mějte hezké prázdniny!

 

Artjánek 2015 - 1. týden

Hurá prázdniny! Volají asi nejen děti. Tento týden je velmi krátký. Má pouze tři dny a v něm i tři přihlášené děti: Verunka, Honzík a Martínek. Ovšem nakonec jsme ve čtyřech, přidává se k nám i Andrejka, která už u nás byla vloni.

 

První den byly děti nadšené z výroby dřevěných klíčenek, vyzkoušely si i ketlované přívěsky a uzlíkové náramky.

Druhý den jsem měla připravenou dárkovou krabičku. Pomocí razniček měly za úkol samy slepit 3D květinky, kterými ji pak nazdobily. Škrabošku si obkreslovaly na tvrdý papír, vystřihly a pomalovaly. Tavnou pistoli jsme pak společně přilepili jimi vybrané dekorace.  A nakonec si pohrály se zažehlovacími korálky.

Třetí den pak papírovou budku a nezapomněli jsme ani na trička. Tentokráte jsme si vzali na pomoc dřevěné tvary, ze kterých jsme si udělali razítka. Houbičkou jsme nanášeli barvičky a zdobili a zdobili. Suché a zažehlené tričko si pak i oblékly.

Celý týden bylo velké horko, proto jsme venku byli jen dopoledne a někdy i na oběd. Ve stínu jsme si trochu zařádili s míčky a jinými hrami.

1. den - domácí kuřecí nugetky a bramborová kaše
2. den - předem domluvené lívanečky s rozpuštěnou čokoládou a oříšky
3. den - oblíbené dětské jídlo - těstoviny - kečup - sýr

Více fotografií z tohoto týdne najdete ve  FOTOGALERII na Rajčeti.

S většinou z Vás se uvidím ještě v jiném týdnu prázdnin.

 

 

TOPlist

Bankovní spojení

mBank 6210
č. ú. 670100-2217347071

Komerční banka 0100
č. ú. 107-3029960287

Kontakty

Telefon
+420 608 332 958

Email

obchod@artjana.cz

Adresa

Zábělská 87
Plzeň
IČO 64879267

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz